Vous pouvez lire l'article ici:
Γνωστικό αντικείμενο: Γαλλική Γλώσσα
Δημιουργός: ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΑΤΣΙΚΑ
Φύλλα Εργασίας Σεναρίου
1η Φάση:2η Φάση:3η Φάση:
Γενική Περιγραφή Σεναρίου
Γνωστικό αντικείμενο: Γαλλική Γλώσσα
Θεματική ταξινομία: Γαλλική Γλώσσα -> Γλωσσικές επικοινωνιακές ικανότητες -> Γλωσσικές εκφράσεις
Εκπαιδευτικό πρόβλημα: Το παρόν εκπαιδευτικό σενάριο ακολουθεί προδιαγραφές μάθησης οι οποίες βρίσκονται σε άμεση συνάρτηση με τους γενικούς και ειδικούς στόχους του ΑΠΣ γαλλικής γλώσσας για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ακολουθεί τις διδακτικές αρχές του ενιαίου ΠΣ-ΞΓ και εναρμονίζεται με το επίπεδο γλωσσομάθειας Α1 όπως αυτό καθορίζεται από το CECRL. Με την ολοκλήρωση του σεναρίου αναμένεται οι μαθητές να αναπτύξουν διαπολιτισμική επικοινωνιακή ικανότητα μέσα από την καλλιέργεια θετικής στάσης απέναντι σε ένα διαφορετικό πολιτισμό, όπως είναι ο γαλλόφωνος πολιτισμός της Νήσου Ρεϋνιόν (La Réunion) προωθώντας με τον τρόπο αυτό τη διαπολιτισμική συνείδηση. Παράλληλα επιδιώκεται να αναπτύξουν λεξιλογική δεξιότητα αναφορικά με τις ημέρες της εβδομάδας και τη διατροφή, καθώς και να κατακτήσουν τη γλωσσική “μικρο- λειτουργία” “εκφράζω τις προτιμήσεις μου” ώστε να είναι ικανοί να πραγματώσουν γλωσσικές επικοινωνιακές δραστηριότητεςσε επίπεδο κατανόησης και παραγωγής γραπτού και προφορικού λόγου.
Γενική περιγραφή περιεχομένου:Βρίσκεστε για διακοπές με την οικογένειά σας στη Μαδαγασκάρη. Ένα πρωί αποφασίζετε να πάτε για βαρκάδα στη θάλασσα. Για κακή σας τύχη, ο δυνατός άνεμος σάς παρασέρνει και ναυαγείτε σε ένα άγνωστο νησί. Συναντάτε μία ομάδα ντόπιων τουνησιού οι οποίοι θα σας κρατήσουν μαζί τους μέχρι να φθάσει η οικογένειά σας. Θα είναι πολύ φιλόξενοι μαζί σας και θα σας προσφέρουν πρωινό και μεσημεριανό.
Διδακτικοί Στόχοι:μαθαίνω τις ημέρες της εβδομάδαςμαθαίνω ονομασίες φαγητών και ροφημάτωνμαθαίνω να εκφράζω προτίμηση για φαγητά και ροφήματα (j'aime, je préfère)ευαισθητοποιούμαι στην ύπαρξη ενός όχι τόσο γνωστού γαλλόφωνου πολιτισμού εκτός Ευρώπης
Λέξεις κλειδιά που χαρακτηρίζουν τη θεματική του σεναρίου: φαγητά/ροφήματα, ημέρες, προτιμήσεις, La Réunion
Υλικοτεχνική υποδομή: αίθουσα με η/υ ή tablets
Τυπικός χρόνος αλληλεπίδρασης με το εκπαιδευτικό σενάριο σε διδακτικές ώρες για δουλειά εντός του σχολείου: 3 ώρες
Πνευματικά δικαιώματα ή άλλοι αντίστοιχοι περιορισμοί: οι φωτογραφίες προέρχονται από site ελεύθερων φωτογραφιών
Εκτιμώμενο Επίπεδο Δυσκολίας: Πολύ εύκολο
Τύπος διαδραστικότητας : Ενεργός μάθηση
Επίπεδο διαδραστικότητας : Πολύ υψηλό
Προτεινόμενη ηλικιακή ομάδα του τελικού χρήστη: 9-12
Εκπαιδευτική βαθμίδα που απευθύνεται το σενάριο: Δημοτικό
Σύνοψη φάσεων σεναρίου:
1η Φάση: Περιπλάνηση στο άγνωστο νησί.
Χρονική Διάρκεια: 35 λεπτά της ώρας
Χώρος Διεξαγωγής: αίθουσα με η/υ ή tablets
Αριθμός φύλλων εργασίας: 1
Δομικά - Διαδραστικά στοιχεία:1. Les jours (1).2. Les jours (2).3. Les jours (3).4. Au secours!
2η Φάση: Παρέα με τους καινούριους φίλους.
Χρονική Διάρκεια: 35 λεπτά της ώρας
Χώρος Διεξαγωγής: αίθουσα με η/υ ή tablets
Αριθμός φύλλων εργασίας: 1
Δομικά - Διαδραστικά στοιχεία:1. Le petit déjeuner.2. Le repas est servi.3. Les plats préférés

Aucun commentaire:
Enregistrer un commentaire